دانلود آنی یاب

مدارک مورد نياز براي متقاضيان تعويض و المثني گواهينامه

مدارک مورد نياز براي متقاضيان تعويض و المثني گواهينامه
اصل و كپي شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات کپی صفحه توضیحات ممهور به مهر ثبت احوال) (در شناسنامه‌های جدید: کپی صفحه محله تنظیم سند( -2 اصل و کپی كارت ملي -3کدپستي 10 رقمی و آدرس دقیق پستی محل سکونت دائمي

-1 اصل و كپي شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات کپی صفحه توضیحات ممهور به مهر ثبت احوال) (در شناسنامه‌های جدید: کپی صفحه محله تنظیم سند(

 

-2 اصل و کپی كارت ملي

-3کدپستي 10 رقمی و آدرس دقیق پستی محل سکونت دائمي

4 -اصل گواهينامه مربوطه بر اساس یکی از شرایط زیر

  • اعتبار آن به پایان رسیده باشد.
  • مخدوش و يا مهر و مندرجات آن ناخوانا شده و يا اينکه مشخصات شناسنامه‌اي فرد و يا وضعيت جسماني دارنده گواهينامه تغيير يافته باشد.
  • مفقود شده باشد که می‌بایست در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، استعلام اولیه را انجام داده و در صورت نبود سابقه، به اداره راهنمائي و رانندگي صادر كننده گواهينامه مراجعه و برگه استعلام را تهیه نموده و به دفتر ارایه دهند.


توجه : دارندگان گواهینامه‌های قدیمی (پایه دوم قدیم، پایه یکم قدیم، ب1، ب2، پ1، پ2، موتورسیکلت، انواع ویژه، تراکتور چرخ لاستیکی) می‌توانند جهت صدور گواهینامه رانندگی جدید و یا تجمیع نمودن آنها، زودتر از موعد مقرر، درخواست تعویض گواهینامه رانندگی نمایند.
 

5- عکس: برای گواهینامه پایه یک، دو قطعه عكس رنگي و برای گواهینامه گروه ب، 3 قطعه عكس رنگي در ابعاد 3x4 بدون عينك، كلاه، كراوات و آرایش (بدون پیرایش مو و محاسن)، تمام رخ به صورتي كه گردي صورت معلوم و مربوط به سال جاري باشد.
 

6- اعلام گروه خوني: ارائه هر گونه مدرک اعم از کارت پایان خدمت، برگه آزمایشگاه و ... که گروه خونی در آن درج شده و یا حتی خوداظهاری (با ثبت اثر انگشت و امضا خوداظهاری) در خصوص تعیین و ثبت گروه خونی متقاضی کافی می‌باشد.


7-
اصل فيش بانكي قابل واريز در كليه شعب بانك ملي طبق جدول با توجه به نکات زیر

توجه 1در صورتی که در دفتر مورد مراجعه، دستگاه کارتخوان (POS) وجود داشته باشد بدون نیاز به واریز این مبلغ از طریق بانک، می‌توان از کارت‌های بانکی استفاده نمود.
 

توجه 2: واریز از طریق اینترنت یا عابر بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
 

توجه 3: شماره حساب‌های ذیل فقط براي متقاضيان تهران است و براي ساير استان‌ها شماره حساب از بانك ملي آن شهر دريافت شود. ضمناً مبالغ در سطح کشور یکسان می‌باشند.

توجه 4متقاضياني که داراي گواهينامه صادره از مراکز استان‌ها (مجهز به سيستم مکانيزه) بوده و از شهرستاني به غير از واحد صدور گواهينامه اوليه خويش تقاضاي تعويض و يا المثني را دارند بايستي نسبت به تهيه فيش‌هاي بانکي به شماره حساب‌هاي شهرستاني که ورود اطلاعات در آنجا انجام مي‌گيرد اقدام نمايند؛ 

مثلاً فردی که گواهينامه‌اش صادره از اصفهان است و در تهران قصد تعويض دارد بايستي به شماره حساب‌هاي تهران اقدام به تهیه فيش نمايد.
 

رديف

گواهینامه‌

مبلغ

بابت

بانک

شماره حساب

صاحب حساب

1

کلیه گواهینامه‌ها

200,000 ريال
(بیست هزار تومان)

هزینه‌های تعویض و تبدیل به گواهینامه هوشمند

ملي

2171151303003
(فقط استان تهران)

نیروی انتظامی

2

10,000 ريال (هزار تومان)

حق تمبر

ملي

2171159008009

خزانه‌داری کل

به ازای هر سال ديركرد از تاريخ پايان اعتبار گواهينامه می‌بایست مبلغ 50,000 ريال (پنج هزار تومان) به شماره حساب: 2171151304001 به نام نیروی انتظامی پرداخت گردد.
توجه مهم: این جریمه دیرکرد پس از گذشت یکسال تمام از تاریخ انقضای اعتبار گواهینامه اخذ می‌شود.


  8-
گواهي عدم اعتياد : متقاضيان تعويض و المثني گواهينامه پايه يكم (در تهران) جهت انجام تست اعتياد پس از دريافت معرفي‌نامه از دفاتر می‌بایست به يكي از مراکز ذيل مراجعه نمايند:

  • بيمارستان وليعصر(عج): تهران - بالاتر از ميدان ونك
  • بيمارستان امام سجاد (ع): تهران، خیابان بهار شمالي، بالاتر از خیابان طالقاني، كوچه مهندسي
  • درمانگاه حضرت زينب(س): شهرري - دولت آباد 

توجه هزينه معاينه پزشکي و انجام تست اعتياد و ارسال گواهينامه توسط پست به آدرس متقاضي و خدمات الکترونيک به عهده متقاضي می باشد. بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، حق الزحمه پزشکان معاین متقاضیان گواهینامه از تاریخ 1-4-94 مبلغ 200،000 ریال (بیست هزار تومان) می‌باشد.


نکات مهم مشترک بین همه گواهینامه‌ها:

 

الف) حضور شخص متقاضی به منظور اخذ اثر انگشت در دفتر الزامی است.

ب) با ارائه مدارك فوق به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی برگه معاينه چشم صادر مي‌شود که معاینه می‌بایست توسط يكي از پزشكان معتمد ناجا انجام پذیرد.

  • براي تعويض گواهينامه گروه ب موقت، انجام معاينه چشم نياز نيست و ارائه يک قطعه عكس كافيست.
  • متقاضيان بالاي 70 سال بعد ازانجام معاينه چشم می‌بایست ابتدا به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و سپس به باجه كاردان فني شهرك آزمايش مراجعه نمايند.
  • کسانی که قبلا گواهینامه رانندگی با لنز داشته‌ و قصد اخذ المثنی یا تمدید گواهینامه با همان شرایط را دارند نیازی به مراجعه به شهرک آزمایش ندارند و فقط می‌بایست توسط پزشکان معاین معتمد ناجا معاینه شوند.

ج) در مورد کساني که گواهينامه قبلي آنان با عينک بوده و اکنون با انجام جراحي ليزيک نيازي به استفاده از عينک ندارد تأييديه یک پزشک معتمد ناجا در اين خصوص در فرم معاينه پزشکي لازم است.

د) کساني که قبلاً داراي نقص عضو بوده‌اند و يا اينکه پس از اخذ گواهينامه وضعيت جسماني آنان تغيير پيدا نموده است، پس از انجام معاينه پزشکي، اخذ نظريه کاردان فنی شهرك آزمايش  برای این اشخاص الزامي است.

هـ) افرادی که گواهینامه آنها با استفاده از با لنز طبی می‌باشد بعد از حضور در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی می‌بایست به کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه نمایند.
 

توجه : پس از اتمام امور مربوط به این خدمت، رسیدی تحویل متقاضی خواهد شد که می‌تواند تا تاریخ اعتبار آن به مأموران راهنمایی و رانندگی ارایه شود.
 

تعرفه این خدمت در دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي با احتساب هزینه پستی مبلغ 270،000 ريال (بیست و هفت هزار تومان) مي باشد.